The Forum of Greek Wargamers

ΦόρουμΗμερολόγιοΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΚατάλογος ΜελώνΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση
Πρόσφατα Θέματα
» WTS Big Tau Army ΝΕΑ ΤΙΜΗ 350
από doomsday Πεμ 21 Ιουν 2018, 22:06

» Πόσα Post άραγε
από Nireas Τετ 20 Ιουν 2018, 11:00

» T’au Army Bundle
από geon88 Τρι 19 Ιουν 2018, 21:04

» WTB-Airbrush
από vangouras Τετ 13 Ιουν 2018, 21:43

» WTT- CSM for BA, Orks or SM
από vangouras Τετ 13 Ιουν 2018, 14:54

Blog Feeds
Ιούνιος 2018
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
This web site is completely unofficial and in no way endorsed by Games Workshop Limited. 40k, Adeptus Astartes, Battlefleet Gothic, Black Flame, Black Library, the Black Library logo, BL Publishing, Blood Angels, Bloodquest, Blood Bowl, the Blood Bowl logo, The Blood Bowl Spike Device, Cadian, Catachan, Chaos, the Chaos device, the Chaos logo, Citadel, Citadel Device, Cityfight, City of the Damned, Codex, Daemonhunters, Dark Angels, Darkblade, Dark Eldar, Dark Future, Dawn of War, the Double-Headed/Imperial Eagle device, 'Eavy Metal, Eldar, Eldar symbol devices, Epic, Eye of Terror, Fanatic, the Fanatic logo, the Fanatic II logo, Fire Warrior, the Fire Warrior logo, Forge World, Games Workshop, Games Workshop logo, Genestealer, Golden Demon, Gorkamorka, Great Unclean One, GW, GWI, the GWI logo, the Hammer of Sigmar logo, Horned Rat logo, Inferno, Inquisitor, the Inquisitor logo, the Inquisitor device, Inquisitor:Conspiracies, Keeper of Secrets, Khemri, Khorne, the Khorne logo, Kroot, Lord of Change, Marauder, Mordheim, the Mordheim logo, Necromunda, Necromunda stencil logo, Necromunda Plate logo, Necron, Nurgle, the Nurgle logo, Ork, Ork skull devices, Sisters of Battle, Skaven, the Skaven symbol devices, Slaanesh, the Slaanesh logo, Space Hulk, Space Marine, Space Marine chapters, Space Marine chapter logos, Talisman, Tau, the Tau caste designations, Tomb Kings, Trio of Warriors, Twin Tailed Comet Logo, Tyranid, Tyrannid, Tzeentch, the Tzeentch logo, Ultramarines, Warhammer, Warhammer Historical, Warhammer Online, Warhammer 40k Device, Warhammer World logo, Warmaster, White Dwarf, the White Dwarf logo, and all associated marks, names, races, race insignia, characters, vehicles, locations, units, illustrations and images from the Blood Bowl game, the Warhammer world, the Talisaman world, and the Warhammer 40,000 universe are either ®, TM and/or © Copyright Games Workshop Ltd 2000-2007, variably registered in the UK and other countries around the world. Used without permission. No challenge to their status intended. All Rights Reserved to their respective owners.

Μοιραστείτε | 

Αλλαγή στον τρόπο ψηφοφορίας.

Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
aphelion
Arch Spammer
Arch Spammer

Αριθμός μηνυμάτων : 7272
Τόπος : Terra
Currently Playing : with your nerves :D
Registration date : 29/08/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Αλλαγή στον τρόπο ψηφοφορίας.   Πεμ 01 Μαρ 2012, 00:41

Από αυτόν τον μήνα θα δοκιμάσουμε έναν νέο τρόπο για να αποφασίζουμε ποια φιγούρα κερδίζει στους διαγωνισμούς. Η ψηφοφορία θα είναι ανοιχτή-ονομαστική. Όποιος θέλει να πάρει μέρος θα γράφει ένα ποστ με την επιλογή του και μερικές σκέψεις σχετικά με αυτή. Ακόμα, στους μεγάλους διαγωνισμούς θα έχουμε την επιλογή ΔΥΟ ψήφων.

Να εξηγήσω τώρα γιατί γίνεται αυτό. Μετά την τελευταία μεγάλη ψηφοφορία (large model), έλαβα ΠΜ με παράπονα σχετικά με τον αριθμό των ψήφων και των χρηστών που σχολίασαν. Ακόμα τα παιδιά που μου έστειλαν τα μηνύματα αλλά και εγώ παρατηρήσαμε χρήστες με 0 δημοσιεύσεις να μπαίνουν, να ψηφίζουν και να φεύγουν. Αυτό πρέπει να τελειώσει!

Επίσης, η διαφορά μεταξύ της κατηγορίας του Φάνταζυ και του 40Κ ήταν τεράστια και η δικαιολογία που θα πουν κάποιοι ότι «εγώ παίζω Φάνταζυ και δεν ξέρω από΄40Κ» είναι αστεία. Θέλω να πιστεύω πως όλοι μας μπορούμε να κρίνουμε ένα μοντέλο ασχέτως του συστήματος κανόνων που το καλύπτουν! Εδώ κρίνουμε την εμφάνιση, δηλαδή τα χρώματα, την πόζα, τον χαρακτήρα, ΟΧΙ το WS, cover save, ward κλπ. Με άλλα λόγια, αν δεν είσαι ικανός να κρίνεις ποιος marine είναι πιο όμορφος, πώς διάολο κρίνεις ποιος empire είναι καλύτερος?

Ακόμα θα ήθελα να σας παρακαλέσω η επιλογή να γίνεται με αισθητικά κριτήρια και ΟΧΙ με οπαδικά κριτήρια. Δηλαδή δεν την ρίχνω στο όρκ γιατί είμαι νάνος στην ψυχή. Ας κρατήσουμε τον διαγωνισμό σε ένα επίπεδο! Καλύτερα λιγότερα αλλά ουσιαστικά σχόλια παρά πολλά και άσχετα με το θέμα ΒΑΨΙΜΟ! Ευτυχώς υπάρχουν κάθε βδομάδα τουρνουά όπου εκεί στηρίζουμε την φυλή που γουστάρουμε.

Τι πιστεύω ότι κερδίζουμε με αυτό το σύστημα;

1) Αρχικά όσοι λένε «μακάρι να είχα κι άλλη ψήφο να την έριχνα στον Νόντα», τώρα την έχουν!

2) Οι χρήστες-φαντάσματα-ψηφοφόροι μας τελειώνουν!

3) Οι ψήφοι αντιπάθειας/συμπάθειας θα περιοριστούν!

4) Και τελευταίο και καλύτερο, θα βελτιωθούμε όλοι μας μέσω της εποικοδομητικής κριτικής που θα ασκούμε.

Είμαι σίγουρος τώρα πως θα αρχίσουν τα παράπονα από τους κλασικούς τρολοχρήστες που είναι πιο γραφικοί κι από το Πήλιο ακόμα κι αν οι ίδιοι δεν παίρνουν ποτέ μέρος στον διαγωνισμό! Πείτε τα σχόλια σας, αλλά με νοιάζει πιο πολύ τι θα πουν οι βαφείς που παίρνουν μέρος και όσοι ενδιαφέρονται σοβαρά για το βάψιμο (έχουν ποστάρει φωτό ή έχουν ζητήσει πληροφορίες να αρχίσουν να βάφουν). :aye:

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή στον τρόπο ψηφοφορίας.   Πεμ 01 Μαρ 2012, 07:59

+1
Ignii
Knight
Knight

Αριθμός μηνυμάτων : 293
Τόπος : (independent republic of) Εξάρχεια
Currently Playing : Necromunda, Blood Bowl kai 40k
Registration date : 28/12/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή στον τρόπο ψηφοφορίας.   Πεμ 01 Μαρ 2012, 08:13

οκ καλή η ιδέα αλλά,

το πρώτο είναι ότι θα έχεις λιγότερο κόσμο που ψηφίσει (αν και μάλλον αυτό δεν πειράσει)

και δεύτερο, αν πρέπει να γράψουμε την γνώμη μας κάθε φορά και το γιατί, ένα απλό ''αυτό μ'αρέσει περισσότερα'' δεν θα είναι αρκετά; Γιατί δεν μπορείς να πεις να γράφουμε αν τα wash είναι καλήτερα εκεί ή εδώ αν δεν ξέρουμε. Εκτός αν θέλεις να ψηφίσουνε μόνο οι painters και όχι οι gamers του φορουμ. Τελός πάντων, εγώ θα προσπαθώ να εξιγήσω όσο καλήτερα μπορώ την γνώμη μου, αλλά δεν υπόσχομαι τίποτα... Very Happy
http://ignii@hotmail.com
Shieldwolf
Spamlord
Spamlord

Αριθμός μηνυμάτων : 1216
Registration date : 07/03/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή στον τρόπο ψηφοφορίας.   Πεμ 01 Μαρ 2012, 08:43

+1 Είμαι γραμμένος και σε άλλο φόρουμ, αυτή την εβδομάδα είχε διαγωνισμό για BSB χαρακτήρα. Κάποιος έκανε παράπονο ότι από 5400(!) μέλη μόλις ...14(!) ψήφισαν. Surprised Και (τι περίεργο) και οι 14 ασχολήθηκαν με το να πουν τι άρεσε και τι όχι. Εάν τώρα βάλουμε ότι οι συμμετοχές ήταν 4, και μάλλον ψήφισαν όλοι τους, αυτό ρίχνει ακόμη περισσότερο τον αριθμό σε ...10. Αλλά καλύτερα 10 που έστω ασχολούνται 3' να γράψουν 2 λόγια για εκείνους που ασχολήθηκαν κάποιες ώρες, παρά 100 που δε γράφουν τίποτα, έστω για το θεαθήναι. Cool

Υγ. Και στο κάτω κάτω της γραφής, τη γνώμη σου λες, δεν υπάρχει σωστό ή λάθος Wink
http://www.shieldwolfminiatures.com
Ignii
Knight
Knight

Αριθμός μηνυμάτων : 293
Τόπος : (independent republic of) Εξάρχεια
Currently Playing : Necromunda, Blood Bowl kai 40k
Registration date : 28/12/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή στον τρόπο ψηφοφορίας.   Πεμ 01 Μαρ 2012, 08:43

και άλο...

επήσης, η ψηφοφορία ανοιχτή κάνει να μαζέυει περισσότερους ψήφους αυτός που έχει ήδη περισσότερους. Θέλω να πω, αν δεν είμαι σύγουρος τι να ψηφίσω, αλλά βλέπω ότι ο ένας ''κερδίζει'', θα ψηφίζω σε αυτόν... Δεν ξέρω αν το εξηγώ καλά! Embarassed

Παρ'όλα αυτά, να πω ότι καλή μου φάινεται η αλλάγή (ούτος ή άλος, δεν θα γείνόμασται πλούσιοι με τέτιο θέμα!!) αλλά και θα υπάρχουν και άλλα καινουρια προβλήματα...
http://ignii@hotmail.com
andreasch
Spamlord
Spamlord

Αριθμός μηνυμάτων : 1158
Registration date : 05/07/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή στον τρόπο ψηφοφορίας.   Πεμ 01 Μαρ 2012, 09:15

Μαζί σου και στην κόλαση Κώστα!!! lol!
Johneleos
Arch Spammer
Arch Spammer

Αριθμός μηνυμάτων : 3546
Τόπος : sthn xwra twn mpaokiwn
Currently Playing : dem gaimz
Registration date : 11/05/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή στον τρόπο ψηφοφορίας.   Πεμ 01 Μαρ 2012, 09:38

Provide kosta γιατί ακούει γαμάτη μουσική : p :aye:
galvert
Spamlord
Spamlord

Αριθμός μηνυμάτων : 1090
Τόπος : Π. Φαληρο
Currently Playing : wfrp
Registration date : 10/05/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή στον τρόπο ψηφοφορίας.   Πεμ 01 Μαρ 2012, 09:58

aphelion έγραψε:
Να εξηγήσω τώρα γιατί γίνεται αυτό. Μετά την τελευταία μεγάλη ψηφοφορία (large model), έλαβα ΠΜ με παράπονα σχετικά με τον αριθμό των ψήφων και των χρηστών που σχολίασαν.

Για αρχή, συμφωνώ με την ιδέα. Πέρα από αυτό, όσοι στείλαν pm γιατί δε το λένε και in public; Mόνο τον sollega θυμάμαι να το είπε καθαρά.

aphelion έγραψε:
Επίσης, η διαφορά μεταξύ της κατηγορίας του Φάνταζυ και του 40Κ ήταν τεράστια και η δικαιολογία που θα πουν κάποιοι ότι «εγώ παίζω Φάνταζυ και δεν ξέρω από΄40Κ» είναι αστεία. Θέλω να πιστεύω πως όλοι μας μπορούμε να κρίνουμε ένα μοντέλο ασχέτως του συστήματος κανόνων που το καλύπτουν! Εδώ κρίνουμε την εμφάνιση, δηλαδή τα χρώματα, την πόζα, τον χαρακτήρα, ΟΧΙ το WS, cover save, ward κλπ. Με άλλα λόγια, αν δεν είσαι ικανός να κρίνεις ποιος marine είναι πιο όμορφος, πώς διάολο κρίνεις ποιος empire είναι καλύτερος?

aphelion έγραψε:
Ακόμα θα ήθελα να σας παρακαλέσω η επιλογή να γίνεται με αισθητικά κριτήρια και ΟΧΙ με οπαδικά κριτήρια. Δηλαδή δεν την ρίχνω στο όρκ γιατί είμαι νάνος στην ψυχή.

Κάνεις πλάκα έτσι; Εδώ έχουν μπλεχτεί οι βούρτσες με τα ανδρικά μόρια και αν είναι άλλο set κανόνων βαράνε μπιέλα, και μιλάμε για "οπαδικά";; Razz

aphelion έγραψε:
2) Οι χρήστες-φαντάσματα-ψηφοφόροι μας τελειώνουν!

Αν γίνει και με ένα minimun αριθμό μηνυμάτων, πχ 50, ναι.

aphelion έγραψε:
3) Οι ψήφοι αντιπάθειας/συμπάθειας θα περιοριστούν!

Δε νομίζω, πόοοοοοσες φορές έχω δει posts "τάδε, γιατί μου δάνεισε 50 ευρώ / μου έβαψε μινιατούρα / κάνουμε σεχ τις κρύες νύχτες" κτλ., ανοιχτά και ωραία.

aphelion έγραψε:
Είμαι σίγουρος τώρα πως θα αρχίσουν τα παράπονα από τους κλασικούς τρολοχρήστες που είναι πιο γραφικοί κι από το Πήλιο ακόμα κι αν οι ίδιοι δεν παίρνουν ποτέ μέρος στον διαγωνισμό!

Σιγά το Πήλιο. 1000 φορές καλύτερη είναι η Βαβαρία. Oberammergau και τα μυαλά στα κάγκελα!!!! sorry, τι ήταν το θέμα μας; lol!

edit: Kαι κάτι που μάλλον είναι άσχετο. Γιατί δε κάνουμε και κανένα διαγωνισμό από άλλα games/settings;
Flames of war, battlefleet gothic, warhammer historical, napoleonic era wargames κτλ;

Υπάρχουν και άλλα όπως legend of the high seas, dust, necromunda κτλ αλλά αυτά μπορούν να μπούν στα ήδη υπάρχοντα fantasy/40k Wink
galvert
Spamlord
Spamlord

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή στον τρόπο ψηφοφορίας.   Πεμ 01 Μαρ 2012, 10:21

Και θα ξαναέκανα edit αλλά θέλω να είναι σε δικό του post.

Σε (πάρα) πολλά άλλα forums βλέπω group builds. Ότι δηλαδή βάζουν ένα θέμα (πχ εδώ θα μπορούσε να είναι κάτι του τύπου Imperial artillery, beards, daemons etc) και ένα deadline, με όποιον θέλει να πάρει μέρος απλά κάνει ένα thread και παρουσιάζει σταδιακά τη δουλειά του με πολλά και συχνά updates.

Και "competitions" και "group builds" εμένα το ίδιο μου κάνει, απλά το λέω σαν μία εναλλακτική για το "δράμα" στo voting. Δεν είναι ότι έχουμε βραβεία anyway Wink Aν βρεθεί κάποιο μαγαζί που να θέλει να σπονσοράρει από την άλλη με κάποιο έστω και μικρό δώρο, αυτό αλλάζει Smile
aphelion
Arch Spammer
Arch Spammer

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή στον τρόπο ψηφοφορίας.   Πεμ 01 Μαρ 2012, 11:35

Ας μείνουμε στο θέμα μας!

Θα δοκιμάσουμε κι αυτο το σύστημα και βλέπουμε άμα μας αρέσει ή οχι!

Επισκέπτ
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή στον τρόπο ψηφοφορίας.   Πεμ 01 Μαρ 2012, 12:24

aphelion έγραψε:
Ας μείνουμε στο θέμα μας!

Θα δοκιμάσουμε κι αυτο το σύστημα και βλέπουμε άμα μας αρέσει ή οχι!

μ'αρεσει η φασιστικη διευθετηση. Ουτε προς voting ολο αυτο, ουτε τιποτα.. Διαταζω για να ληγει.. Γαμω! lol!

btw, μιας κ ανωνυμα, ενας admin, (κ λεω ανωνυμα, μιας κ οι admins ειναι πανω απο ενας, κ δεν υπηρχε ονομα να ξερω ποιος προβληματιστηκε), μου εκανε ban το fanvoting acount, γιατι "δεν ηταν αστειο, κ ηταν ενοχλητικο", θελω να σημειωσω το εξης:

Το συγκεκριμενο acount, ηταν καθαρα σε troll mode, κ δεν επηρεασε πουθενα τις ψηφοφοριες. (το να ψηφιζα καποιον ανοιχτα απο κει, ο οποιος εχανε με 20 ψηφους διαφορα, μη χεσω που ηταν κατι παραπανω απο πλακα). Ιδιαιτερα στους νεους/αγνωστους χρηστες, δεν αγγιξε το voting system. Σκοπος του acount, ηταν απλα, να γελιοποιηθει το γεγονος, οτι ορισμενοι, εστω απλα στο παρελθον, πιθανοτατα να χρησιμοποιησαν fake acounts, για να παρουν εξτρα ψηφους, ή ακομη κ να νικησουν (δεν ξερω), σε καποιον διαγωνισμο. Βρισκοντας το,τοσο ανουσιο κ γελιο, το να νικησεις σε εναν διαγωνισμο μεταξυ 5 ατομων, κ ποσο μαλλον cheat-αρωντας, ειπα να το χαβαλεδιασω. Ετσ:
Α) σολεγκα κ λοιπα ψαρακια, μη ανχου, δεν φταιω εγω εαν πετσωθηκατε στους διαγωνισμους. Ηταν καθαρα θεμα των λοιπων ψηφοφορων. Εγω μονο κρονο ψηφιζα με fanvoting, μπας κ μου κατσει..
β) αντι να κρυφοαδεφιζετε με bans κλπ, ειτε πειτε δημοσια οτι σας ενοχλει, ειτε απλα καντε κατι καλυτερο. Καθαριστε το forum απο τα παρα πολλα fake acounts, κ τα trolls δεν θα ενοχλουμε πια στις ψηφοφοριες.

p.s. αυτο με το δημοσια περι admins, αφορα κ σε ενα αλλο θεμα. Γενικα βλεπω οτι το moding/admining, εδω μεσα καποιες φορες χρησιμοποιειται για προσωπικους σκοπους, το οποιο προσωπικα με χαλαει. Το αναφερω, μιας κ ναι μεν, το φορουμ ειναι δικο σας, οποτε οτι θελετε κανετε, απλα το νορμαλ σε οποιοδηποτε κοινο φορουμ, ειναι να τηρουνται οι κανονες, πρωτα απο ολα, απο τους υψηλα υσταμενους του τοπου. Π.χ. το locking καποιων συζητησεων γιατι ενοχλουν, splitting, posts, κλπ, χωρις συζητηση. Παρα μονο επειδη του συγκεκριμενου δεν του αρεσει, για μενα ειναι too much. Οπως εχω ξαναπει, εαν θελετε ενα απολυτα "κοσμιο" φορουμ, θα εχετε ενα φορουμ, οπου κανεις δεν θα μιλαει. Αλλιως αφηστε το να παρει ζωη σαν να ειναι πραγματικη συζητηση, κ απλα εαν ξεφυγουν οι τροποι ενος μελους, περαν του πραγματικα λογικου, κραχτε τον, γαμηστε τον, ταπεινωστε τον, καντε του ερωτα με πιεση..

Το συγκεκριμενο, μιας κ ειναι on/off topic, ανετα split-αρετε το, αλλα παρακαλω, μην το σβησετε παλι. Ειναι κουραστικο.. Κ κυρα-τζορτζαινα, πλζ, μην πεταχτεις να υποστηριξεις τον κωλο σου, με κοινοτυπα του τυπου "ξερεις ρε μλκ, για ποσα πραγματα κανουμε τα στραβα ματια εδω μεσα. Εαν θελετε απο τωρα θα ειμαστε αυστηροι, κ τα ρεστα". Καποια στιγμη, δεχτειτε απλα κριτικη, χωρις να προσπαθειτε να βγειτε απο πανω, αλλιως δηλωστε οτι δεν αντεχετε στην κριτικη, να το γνωριζουμε κι οι λοιποι.
aphelion
Arch Spammer
Arch Spammer

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή στον τρόπο ψηφοφορίας.   Πεμ 01 Μαρ 2012, 12:38

Ρε λουκουμά είδες να λέμε κάτι για τον Φανβοτιν? Δεν είναι εκεί το θέμα! Το παιδί καλά κάνει και ψηφίζει τους αδυνάμους! Είναι ο Τρομπέν των Πινέλων ένα πράμα!

Όσο για το Μερκελίστικο της υπόθεσης, απλά έσβησα τα άσχετα τρολιάρικα θέματα του Κόρουμ και του Γκαλβερτ λίγο πιο πάνω γιατί απλά το θέμα αυτό θα ήθελα να το κρατήσω λίγο πιο σοβαρό και σε δεδομένα πλαίσια.

Λέμε τις γνώμες μας στο θέμα διαγωνισμός.

galvert
Spamlord
Spamlord

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή στον τρόπο ψηφοφορίας.   Πεμ 01 Μαρ 2012, 12:40

Απ' όσο κατάλαβα, κάποιος admin έκανε ban τον συμπαθέστατο κατά τ' άλλα fanvoting.

Για τα υπόλοιπα (trollin'), με πρόλαβες πριν υπερασπιστώ την τιμή σου Razz
Shieldwolf
Spamlord
Spamlord

Αριθμός μηνυμάτων : 1216
Registration date : 07/03/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή στον τρόπο ψηφοφορίας.   Πεμ 01 Μαρ 2012, 12:52

Απλά να ξεκαθαρίσω σε λοιπά παπούδια πως ότι έχω να πω το λέω ανοιχτά και χωρίς πρόθεση να προσβάλλω κανέναν, άλλωστε δε σας ξέρω κι'όλας, εκτός του ότι αντίθετη συμπεριφορά δε με χαρακτηρίζει άλλωστε. Smile

Όπως είπε ο galvert το είχα πεί και πριν γράψει ο aphelion αυτό το thread, στον οποίο δε βρίσκω λόγο να μη πω ότι έστειλα και pm. Κατά την άποψη μου (την οποία συνεχίζω να υποστηρίζω) κάτι "οφθαλμοφανες" έγινε, το οποίο κόσμια χαρακτήρισα "περίεργο". Δεν έχω κάτι με το παιδί που κέρδισε, δε το ξέρω άλλωστε (το είπα και πριν), αλλά αν κάνουμε κάτι, να το κάνουμε σωστά. Και λέγοντας σωστά, εννοώ έντιμα. Cool

Αφήνω πάντα το ενδεχόμενο αμφιβολίας για ότι συνέβη, το κάνω κουβάρι και το πετώ από πίσω μου. Αλλά δε πρόκειται να συμετάσχω ξανά (και αυτό δεν είναι απειλή, απλή αλήθεια είναι) εφόσων δω πως ο τρόπος ψηφοφορίας δεν είναι πιό ανοιχτός. Απλό το βρίσκω... Wink
http://www.shieldwolfminiatures.com
letsaros86
Spamlord
Spamlord

Αριθμός μηνυμάτων : 1064
Registration date : 18/07/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή στον τρόπο ψηφοφορίας.   Πεμ 01 Μαρ 2012, 12:55

Ok δεν εχω θεμα να λεω την γνωμη μου οταν ψηφιζω κατι αλλα το ολα θεμα μου ακουγεται καπως ετσι για να πω την αληθεια Razz :

Παράθεση :

- Δικαίωμα ψήφου θα έχει μόνο όποιος στείλει με e-mail εκκαθαριστικό της εφορίας, ποινικό μητρώο και φωτοτυπία (επικυρωμένη) της αστυνομικής ταυτότητας. Όσοι είναι στο ταμείο ανεργίας θα έχουν μισή ψήφο. Αν βρουν άλλον ένα θα ψηφίζουν κανονικά.
Έτσι θα μπει ένα τέλος στους αργόσχολους που δεν έχουν δουλειά να κάνουν και πατάνε τυχαία κουμπάκια στο vote.

- Να έχει ελληνική ιθαγένεια, και να έχει υπηρετήσει στον ελληνικό στρατό.
Έτσι είμαστε σίγουροι ότι ψηφίζουν 100% άντρες και 100% Έλληνες. Δε μπορεί να έχει άποψη για την θηλυπρεπή αισθητική των High Elves ένας γκέι. Επηρεάζεται συναισθηματικά η ψήφος, είπαμε συμπάθειες τέλος.

- Όσοι έχουν συμμετέχει σε Golden Demon θα έχουν διπλή ψήφο.
Όπως και να το κάνουμε δεν είμαστε όλοι ίσα και όμοια, κάποιοι έχουν προσφέρει περισσότερο στην κοινότητα. Ενώ κάποιοι έχουν έρθει αντιμέτωποι με τα ιερά τέρατα του ευρωπαϊκού (και όχι μόνο) βαφτικου γουορχάμερ. Δε μπορεί ο κάθε τυχαίος φαντασάς, μπογιατζής υπανάπτυκτος να έχει γνώμη με την ίδια βαρύτητα.

- Όσοι εχουν κερδισει προηγουμενο διαγωνισμο θα έχουν τριπλή ψήφο.
Αυτό είναι αναφαίρετο κληρονομικό δικαίωμα που το δίνει και το παίρνει μόνο ο θεός. Όποιος έχει αντίρρηση να πάει να εξηγηθεί μαζί του.

- Δικαίωμα συμμετοχής θα έχουν φιγούρες της GW που έχουν εκδοθεί από το 2010 και μετά. Δε θα γίνονται δεκτές φιγούρες που έχουν βαφτεί με τεχνική ξηράς βούρτσας (drybrush) και εμβάπτιση (dipping). Τα μοντέλα θα πρέπει να συνοδεύονται από πιστοποιητικό του μοντελιστή ότι έχει αποκηρύξει τις παραπάνω τεχνικές ενώ δεν έχει εφαρμόσει καμία εκ των άνωθεν στο εν λόγω μοντέλο. Αν εντοπιστεί παρατυπία θα απαγορεύεται δια παντός η συμμετοχή στο διαγωνισμό.

Έτσι με αυτά τα απλά βήματα εξασφαλίζεται η διαφάνεια, το υψηλότερο επίπεδο στις συμμετοχές και πάνω απ'όλα να συμμετέχουν χομπίστες και να αποφασίζουν χομπίστες. Γιατί μπορούμε σε μια μικρή χώρα όπως η Ελλάδα που γέννησε τη δημοκρατία και τον Περικλή να αποτελέσουμε φωτεινό φάρο και να βάλουμε τις βάσεις για τέτοιους διαγωνισμούς και στην υπόλοιπη Ευρώπη.
aphelion
Arch Spammer
Arch Spammer

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή στον τρόπο ψηφοφορίας.   Πεμ 01 Μαρ 2012, 13:00

Από που το έκανες κόπυ αυτο? Ενδιαφέρον είναι!

letsaros86
Spamlord
Spamlord

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή στον τρόπο ψηφοφορίας.   Πεμ 01 Μαρ 2012, 13:01

aphelion έγραψε:
Από που το έκανες κόπυ αυτο? Ενδιαφέρον είναι!

δεν το εκανα copy απλα το εβαλα σε quotes για να μην φαινεται πολυ σαν wall of text και δεν το διαβασει κανεις Razz
aphelion
Arch Spammer
Arch Spammer

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή στον τρόπο ψηφοφορίας.   Πεμ 01 Μαρ 2012, 13:17

Ας ανακεφαλαιώσουμε λοιπόν!

Έχει κάποιος πρόβλημα με την διαφάνεια?
Έχει κάποιος πρόβλημα να πει την γνώμη του?

Άμα υπάρχει κάτι ανρητικό στο νέο σύστημα ας το κουβεντιάσουμε! Όχι όμως με υπονοούμενα, μπηχτές μεταξύ σοβαρού και αστείου και "αστεία" τρολαρίσματα. Να το κάνουμε ουσιαστικά.

Αυτό που λέω εγώ είναι οτι ο καθένας να λέει την άποψη του όσο πιο απλά μπορεί χωρίς να νιώθει ντροπή, όπως μου έχουν πει μερικοί που δεν κατέχουν πολύ από βάψιμο. Δεν λέω οτι δεν θα υπάρχει πιο ο γραφικός πελατοψηφοφόρος αλλά μετά από 1-2 διαγωνισμους θα τον έχουν καταλάβει όλοι μας Laughing

galvert
Spamlord
Spamlord

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή στον τρόπο ψηφοφορίας.   Πεμ 01 Μαρ 2012, 13:25

@ Letsaros, Πόσο τα σπάει όμως!!!! Laughing

@ Aphelion, no prob εγώ. Βλέπω τον όρο "διαγωνισμός" για κάτι που απλά βάφουμε για να βάφουμε, ως λίγο άτοπο και έκανα την πρότασή μου στην πρώτη σελίδα, αλλά αν αυτό θέλουν όσοι λαμβάνουν μέρος, ξανα, no prob.

Τώρα για τα "αστεία" και αφού κατά 50% πιστεύω πάει σε μένα (corum, 50% δικό σου Razz), χαλάρωσε. Hobby είναι και μιλάμε πάντα οι ίδιοι και οι ίδιοι για αυτά τα θέματα anyway... χρόνια τώρα Wink Λίγη πλακίτσα δε θα φέρει τον αντίχριστο ούτε θα αφυπνίσει το leviathan Wink
Aerico
Hero
Hero

Αριθμός μηνυμάτων : 714
Currently Playing : There is only one army
Registration date : 21/12/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή στον τρόπο ψηφοφορίας.   Πεμ 01 Μαρ 2012, 14:11

Και εμένα μου αρέσει αυτό που λες. Στο μόνο που δεν συμφωνώ απόλυτα είναι σε αυτό που εγραφες στη αρχή σχετικά με τα κριτήρια που ψηφίζει κανείς. Ο καθένας μπορεί να ψηφίσει ή όχι κάτι για τον οποιοδήποτε λόγο ( εστω και επειδή ο Χ του χρωστάει λεφτά !)
letsaros86
Spamlord
Spamlord

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή στον τρόπο ψηφοφορίας.   Πεμ 01 Μαρ 2012, 14:13

Aerico έγραψε:
Και εμένα μου αρέσει αυτό που λες. Στο μόνο που δεν συμφωνώ απόλυτα είναι σε αυτό που εγραφες στη αρχή σχετικά με τα κριτήρια που ψηφίζει κανείς. Ο καθένας μπορεί να ψηφίσει ή όχι κάτι για τον οποιοδήποτε λόγο ( εστω και επειδή ο Χ του χρωστάει λεφτά !)

+1
aphelion
Arch Spammer
Arch Spammer

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή στον τρόπο ψηφοφορίας.   Πεμ 01 Μαρ 2012, 14:16

Ναι ο καθένας έχει δικαίωμα να κάνει και να πει ότι θέλει! Ακόμα και οτι ο γάιδαρος πετάει! Αλλά ψήφοι άσχετες με το θέμα βάψιμο δεν συμφωνείς πως είναι "βλαβερές" για ένα αντικειμενικό αποτέλεσμα?

kiour_gr
Arch Spammer
Arch Spammer

Αριθμός μηνυμάτων : 6194
Τόπος : Cambridge
Currently Playing : Diablo 3 beta, MTG.

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή στον τρόπο ψηφοφορίας.   Πεμ 01 Μαρ 2012, 14:17

letsaros86 έγραψε:
Aerico έγραψε:

+1

Δυστιχως ετσι ψηφιζουμε και πολιτικα γι'αυτο φτασαμε εδω που ειμαστε.
aphelion
Arch Spammer
Arch Spammer

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή στον τρόπο ψηφοφορίας.   Πεμ 01 Μαρ 2012, 14:18

+10000 Κιουρ

Aerico
Hero
Hero

Αριθμός μηνυμάτων : 714
Currently Playing : There is only one army
Registration date : 21/12/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή στον τρόπο ψηφοφορίας.   Πεμ 01 Μαρ 2012, 14:24

kiour_gr έγραψε:

Δυστιχως ετσι ψηφιζουμε και πολιτικα γι'αυτο φτασαμε εδω που ειμαστε.

Απόλυτα συμφωνώ αλλά άλλο η πολιτική και άλλο το να κρίνεις μια μινιατούρα. Στη δική μας περίπτωση μπορούμε να κρίνουμε το γενικό αποτέλεσμα που μας βγάζει μια δουλειά, όχι μόνο το βάψιμο. πχ η επιλογή του μοντέλου με τα συγκεκριμένα χρώματα, το πως είναι μοντελισμένο, το τι convertions εχουν γίνει, η βάση κλπ. Τώρα αν αυτό είναι δουλειά του φίλου μας του Χ να μην δείξουμε και λίγη επιήκεια ;

Και ξαναλέω, συμφωνώ με τη πρόταση σου !

Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 4Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek Wargaming Forum :: Painting and Modelling :: GWF Online Competitions-
Μετάβαση σε: