The Forum of Greek Wargamers

ΦόρουμΗμερολόγιοΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΚατάλογος ΜελώνΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση
Πρόσφατα Θέματα
» SHADESPIRE FULL COLLECTION
από andreasch Σήμερα στις 10:22

» WTS TYRANIDS ARMY
από andreasch Σήμερα στις 10:00

» Grey knights army
από sonbad Χθες στις 19:59

» WTS TYRANIDS WH 40K
από nikkon1992 Κυρ 14 Οκτ 2018, 18:38

» WTS AOS STARTER BOX STORMCAST ETERNALS
από dikakos Πεμ 11 Οκτ 2018, 10:27

Blog Feeds
Οκτώβριος 2018
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
This web site is completely unofficial and in no way endorsed by Games Workshop Limited. 40k, Adeptus Astartes, Battlefleet Gothic, Black Flame, Black Library, the Black Library logo, BL Publishing, Blood Angels, Bloodquest, Blood Bowl, the Blood Bowl logo, The Blood Bowl Spike Device, Cadian, Catachan, Chaos, the Chaos device, the Chaos logo, Citadel, Citadel Device, Cityfight, City of the Damned, Codex, Daemonhunters, Dark Angels, Darkblade, Dark Eldar, Dark Future, Dawn of War, the Double-Headed/Imperial Eagle device, 'Eavy Metal, Eldar, Eldar symbol devices, Epic, Eye of Terror, Fanatic, the Fanatic logo, the Fanatic II logo, Fire Warrior, the Fire Warrior logo, Forge World, Games Workshop, Games Workshop logo, Genestealer, Golden Demon, Gorkamorka, Great Unclean One, GW, GWI, the GWI logo, the Hammer of Sigmar logo, Horned Rat logo, Inferno, Inquisitor, the Inquisitor logo, the Inquisitor device, Inquisitor:Conspiracies, Keeper of Secrets, Khemri, Khorne, the Khorne logo, Kroot, Lord of Change, Marauder, Mordheim, the Mordheim logo, Necromunda, Necromunda stencil logo, Necromunda Plate logo, Necron, Nurgle, the Nurgle logo, Ork, Ork skull devices, Sisters of Battle, Skaven, the Skaven symbol devices, Slaanesh, the Slaanesh logo, Space Hulk, Space Marine, Space Marine chapters, Space Marine chapter logos, Talisman, Tau, the Tau caste designations, Tomb Kings, Trio of Warriors, Twin Tailed Comet Logo, Tyranid, Tyrannid, Tzeentch, the Tzeentch logo, Ultramarines, Warhammer, Warhammer Historical, Warhammer Online, Warhammer 40k Device, Warhammer World logo, Warmaster, White Dwarf, the White Dwarf logo, and all associated marks, names, races, race insignia, characters, vehicles, locations, units, illustrations and images from the Blood Bowl game, the Warhammer world, the Talisaman world, and the Warhammer 40,000 universe are either ®, TM and/or © Copyright Games Workshop Ltd 2000-2007, variably registered in the UK and other countries around the world. Used without permission. No challenge to their status intended. All Rights Reserved to their respective owners.

Μοιραστείτε | 

Τhe Endless Mawwwwwwwwww!!!!!!!!!!!!!!!

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Asarnil the Dragonlord
Arch Spammer
Arch Spammer

Αριθμός μηνυμάτων : 13942
Τόπος : 3ος πλανητης απο Ηλιο
Currently Playing : Warhammer Fantasy, Nicknames
Registration date : 15/09/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Τhe Endless Mawwwwwwwwww!!!!!!!!!!!!!!!   Δευ 19 Δεκ 2011, 02:39

Day I
Πρωι με την αυγουλα χαρουμενος ξυπνω... Κοιμηθηκα νωρις το προηγουμενο βραδυ κ το αποτελεσμα ηταν,,,Καταστροφικο! Σηκωθηκα 4,30 το πρωι κ δεν μπορουσα να κοιμηθω μετα. 11 η ωρα που ξεκινησε το τουρνουα ημουν ηδη 7 ωρες ξυπνιος.
Μετα το αρχικο ξενερωμα, αφου το Runemaw δεν συνδυαζοταν ουτε με Hellheart (αποδεκτο), αλλα ουτε κ με scroll (απαραδεκτο restriction), αποφασισα να χρησιμοποιησω μια λιστα χωρις τυραννο (Plan B δλδ) κανοντας τη χαζομαρα να βαλω το Armour του Τυραννου, αντι για το eatrhing rod στον Slaughtermaster....Nice choice noob ! geek

Για να παιζει λοιπον το combo με το Greedy Fist, επρεπε να μπει και ενας Butcher. Αυτος κρατουσε το Hellheart. O BSB πηρε το Dragonhide Banner για να βοηθησει τα Maneater αν χρειαζοταν με τα reroll στα Hit,Wound, στη μοναδα των Eaters. Δυστυχως, το deathstar δεν ηταν πια Deathstar, γιατι δεν ειχα κανεναν σοβαρο Fighter και μονο 6 Maneaters. Κατι που απο τις μαχες που τους ειχα δοκιμασει ηξερα πως δεν δουλευαν γιατι παντα εμενε ενας και εχανα τους μισους. ή και κανενας γιατι εχουν απλα light Armour.
Hταν η πρωτη μαχη με Hellheart (δεν το χρησιμοποιουσα ποτε μεχρι χθες) αλλα και η πρωτη με Greedy Fist και Death.
Κοινως...prima vista list και...

1st Round.
vs Dwarfs
Υπεροχα...για να δουμε τι θα φτασει απεναντι.
Ατου του στρατου μου, τα 2 gorger και τα κανονια με τα 5W εκαστο.
Δυστυχως για μενα, ο Dwarf ειχε την σοφη εμπνευση να κατεβασει 2 κανονια/2 καταπελτες...
Ξεκιναμε, με στησιμο τετοιο που να χρειαστει να καλυψω την αποσταση οσο γρηγοροτερα μπορω , κερδιζοντας το cover οσο μπορω καλυτερα. Απεναντι στο Hellheart και στο Greedy fist (αχρηστα πληρως απεναντι στα Dwarfs) ειχα να αντιμετωπισω 3 spelleaters. Που παντα θεωρουσα και θωρω και θα θεωρω ΛΑΘΟΣ επιλογη του Νανου. Anyway.
Προστατευω τα κανονια μου πισω απο το Cover των Ogres (7αδα) και ...ξεχναω πως δεν εχω Look out Gnoblar (FFS)! Βαζω τον belly εκει, μου λεει ο Petsaros , εχεις LoG? Του λεω οχι, κατσε να του αλλαξω θεση (ειχε 3 στησιματα και ειχα 11), αλλα δεν με αφησε. Οκ, no prob... ξεκιναμε.
Κακο shooting σχετικα σκοτωνει 1 Ogre μονο , ΞΕΧΝΑΩ να ριξω τα saves απο το Iron curse Icon... αυτα.
Πρωτος γυρος, κουνιεμαι, ανεβαζω τα IS-2 εεεε, τα Ironblaster δλδ στο λοφο και εκει κανω ενα "λαθος" που δεν περιμενα να μου στοιχισει τοσο. Ενω ειχα την επιλογη να κρατησω τα Ogres εξω απο τις 24 απο τους Thunderers τα εβαλα οσο πιο μακρια πηγαιναν για να εκμεταλλευτω την αποσταση απο το Gunline και να μαζεψω shooting.
1o Ιronblaster χανει για 0,0001 τον στοχο, το 2ο ομως κανει τη δουλεια του. Πεταει εξω ενα κανονι που αν και πιο φτηνο, ανοιγε χωρο για την εισοδο των Gorgers. Η μαγεια προσεγμενη με τους μικρους L1 να κανουν τα spell τους, και να τρωνε ενα spelleater.
2ος γυρος: Μεσα οι miners (no steamdrill) με 18 στο 4+,4+ και 2 sto 5+ 5+ thunderers τα Οgre μενουν...2 απο τα 6.Oooooooook. κανονι και Cata τρωνε το 1 Blaster, το αλλο τη γλιτωνει, μικρες απωλειες στα Maneaters που ειχαν πλεον ολους τους χαρακτηρεσς (στα 6αρια /4αρια εκανε 1 w-παλι δεν εριξα το Icon) αναπτυσσει τους 10 Slayers και οκ. Anvil για Charge στο Ironblaster, flee για να παω κοντα στο Ld του Lord για να μην εχει και το Bonus του Rear. Oλα οκ.
2ος δικος μου.Charge ενα Tusk σε καταπελτη, ο Firebelly παει πονηρα στα Ironguts ολα στο Ld του Lord και στο reroll του BSB. Rally το Blaster και κοιταει τα Miners. Roll τα Gorgers, 6 /4 βγαινουν τα 2. Τα παω να τα βαλω στο κενο, ο Petsaros μου λεει 1 βγηκε (του ειχα πει 6 και 4) του λεω σου ειπα τα rolls , δεν τα ειδε το ενα εφερε 1 μου λεει (στα ζαρια το 6 εχει ενα σημα γιν/γιανγκ που οντως ειναι ΕΝΑ σημα) ε δεν θα τσακωθουμε για αυτο, κανω reroll, φερνω ασσο, μπαινει μονο το 1. Μαγεια του τρωω ενα scroll ακομα (σε κανενα δεν εφερε 4 μεχρι τωρα)μπαινει το Gorger και παει κοντα στο 2ο κανονι, 2 W το Tusk. Tα 2 Ogres πανε και αυτα κοντα στο LD του λορδου εχουν και Cover απο τα Thunderers και...
3ος γυρος του Dwarf. Charge τα Miners στο Blaster , charge ενας Slayer στο Gorger, Charge ενας στο ενα diverter Tusk, Ηold Παντου, Shooting. Απομενει 1 Ogre, κανει reform (?) τους Rangers για τα Ranks. Αnvil στα Maneaters. Tιποτα αλλο. Το Ironblaster μενει (εχασε για 1, αρα 8 με Reroll), 1 ακομα W στον Cata, σηκωνει great weapon στο tusk (?) και με λιγη περισσεια τυχη...τρωω τον Slayer. Ο Αλλος δυσμοιρος Slayer ορμαει με xhw στο Gorger 3/4 του κανει 1 W, και φυσιολογικα πεθαινει (απο το Stomp). Reform Το Gorger και κοιταμε...Anvil. Χανει το Panic στα Thunderers, νεκροι οι Thunderers.Oλα πανε ρολοι.
3ος γυρος μου, Οι Maneters Πλησιαζουν κι αλλο και πεφτουν σε εναν Slayer (τον σκοτωνουν και κανουν Overrun στον επομενο που ειχε 1 W), ο Belly παει στα Flank των Rangers που ειναι σε 4 rank πλεον (slourp!) , το τελευταιο Ogre παει να κλεισει ενα πιθανο charge των Miners κοντα παντα στο Lord/BSB για το φοβο των Ιουδαιων μπας και...Tα Ironguts πλησιαζουν ακομα περισσοτερο και ειναι πλεον σε Charge Range απο τον 1 καταπελτη. (12-13 ").Μαγεια, του τρωω πονηρα το 3ο eater (-3ld στους Rangers) σShooting το Breath, πανικο οι Rangers ...εξω και αυτοι. ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: BAΛΕ ΑΝΘΡΩΠΕ ΜΟΥ εναν BSB!!!!
ή μηπως οχι?χμμμ
1 W οι Miners στο Βlaster, 1 εγω πισω (εμειναν Cool, test, το χανω στο 6 (λογικο). Με κυνηγαει, με πιανει (οχι λογικο).Panic το τελευταιο Ogre, 10,12
...... flee. 1 W στο Anvil το Gorger, εχει βγει και το 2ο και κοιταει με αγριες διαθεσεις τον Runelord. H μαχη εχει κλειδωσει.
4ος γυρος Dwarfs:
Charge ενας slayer στο Gorger, charge ενας ακομα στα Eaters (?) και...Flank charge οι 8 miners στα Flank των Maneaters (?) και ενας ακομα στο Tusk στον Cata. O Slayer τρωει την Τιγρη, ο αλλος κανει 2 στον Gorger, βαραω το anvil δεν του κανω W (εδω επρεπε να μου πει ομως αυτο που μου ειπε τον...επομενο γυρο, οτι δλδ τις att επρεπε να τις ριξω στον Slayer και οχι στο Anvil) Anyway.Impacts οι Eaters στον πληγωμενο, dead.
Challenge ο αλλος, accept o Underdog Killer Eater champ. 1 W ο Slayer, 2 ο Eater (6 att εχει το κακομοιρο μου). 5 att o πισω Eater στα Miners, 4s/3s, 1 w και η σειρα των MIners...
7 att (4s/3s) κανει 6 Wounds, απομενει ο Champ....
Βαραει ο Lord, κανει 1 W και 1 απο το Stomp μενουν 5.
Resolution
Dwarfs: charge/flank/7 w
Ogres: charge,BSB,6 w.
Χανω για 1. Νο big deal, Stubborn στο 9 με reroll.
11 reroll 12............
..........................
..........................
Τρεχω και...με πιανει κιολας, χανω το panic ΚΑΙ στα Ironguts (8 εχουν) και στα Gnoblars.Oλοι πανε μακρια λοιποοον. Και τοτε θυμαμαι πως....
ΕΧΩ DRAGONHIDE BANNER !!! Reroll τους 1s στα Hit, Wounds (ακομα και στα Impact hits).
Eχω χασει τη μαχη για 1 και αρχιζω και γκρινιαζω, ο judge δεν το δεχεται και απλα και ομορφα, μια μαχη που ηταν εκτος αν γινοντουσαν τρελλα πραγματα, δικη μου, αφου με reform ο Purple Sun αστοχουσε μονο στο Misfire και στο 2 και απο τον επομενο γυρο, μονο στο misfire...εγινε μετα απο αλλεπαλληλα rerollable χαμενα Panics (Ogres,Eaters & Guts) με εφερε στο -650 περιπου. Anyway εχουμε και το anvil ακομα να ελπιζουμε μπας και γυρισει η μαχη. O Slayer σκοτωνει το Gorger, ο Aλλος περναει 3 ακομα, σωζει 1 στο parry και... αυτα. Αυτο που δεν ξερω ειναι αν εχει parry save αν δεν εχει Ironbrakers αν και αν θυμαμαι καλα, εχει 6+ ward στο CC.
Γυρος του Στον 5ο γυρο κανει charge στο Gorger ενας ακομα Slayer και το σκοτωνει (ειχε φαει και 1-2 απο το Anvil).
Mε αυτα και αυτα...χασαμε! Ας προσεχα να θυμαμαι το Dragonhide Banner, γιατι τη μαχη ΔΕΝ θα την ειχα χασει, εκτος και αν σε τοσες Att δεν εφερνα ουτε εναν 1 σε To hit/to wound και Stomps.
16-4 για τους Νανους.

2η μαχη
Aπεναντι σε EMpire.
Xαλαρη μαχη. Επαιξα πρωτος, πληγωσα ενα κανονι , αλλλα εφαγα τον Archlector, τα Gorger βγηκαν 2ο γυρο και απο 3ο γυρο σαρωσα το Gunline , παρεα με τα Ogres, την ιδια ωρα που οι Μaneters πεθαναν ολοι απο 2ο γυρο. (Μη με ρωτησετε για το Ironcurse, ναι ΠΑΛΙ ξεχασα να το ριχνω). 4ο γυρο με ολα να καταρρεουν στην EMpire, τα Ogre κανουν Charge στη μοναδα του L4 , μενει στο STubborn.
5o γυρο ο Butcher (βαρεσα σωρο με τα Ogres και οχι μαγους) σκαει το hellheart και με τα 3 miscast, απεμειναν μονο 1 μαγος και τιποτα αλλο.

20-0 για τα Ogres

3η μαχη

Απεναντι σε LM, εχουμε καποια βασικα προβληματα.
α) Δεν εχουμε Armour και εχει Poison
b) Δεν εχουμε Runemaw και Scroll
c) Εχει Banehead και Death
Στηνω ετσι ωστε να προφυλασω μονο το ενα Ironblaster ( για να μην βγουν εξω οι Slanns) και φορτωνω απεναντι στη συμμετρια του στησιματος του Laskoula (κλασσικα Δεξια και Αριστερα τα Mixed Units και στη μεση οι Saurus)τη μια πλευρα με τα Units των Ogres,των Εaters & των Ironguts αλλα και τα Diverters που κυνηγουν τα Flee των Skinks για να τα στειλω πισω απο τα πεζικα οταν θα βγουν οι Gorgers προκειμενου να τα μπλοκαρω απο το να μου κανουν Divert.
Ξερω πως αν κατσω πισω, πιθανοτατα θα χασω ενα 12-8 αναγκαζοντας τον βεβαια να διακινδυνευει τα Miscast και να χτυπαω τις Salamanders με τα Ironblasters. Ναι, οκ, δεν ειχα ορεξη για τετοιο game. Θα δοκιμαζα να παιξω Warhammer. Ogres παιζω ! MAWWWWW!

Φερνει ασσο στο roll και ελπιζω να παιξω πρωτος. Ασσο και εγω... Sad
Ηταν Πολυ σημαντικο να παιξω πρωτος. Δεν πειραζει ομως.
εχω αφησει 170+21+25 ποντους απο τη μια πλευρα ξεροντας πως θα λιγουρευτει το Ironblaster με τα Scouts και τα SKinks. Περναει τα Terradons πανω απο τα Gnoblars , χανω panic και απομακρυνομαι (no big deal).
Mαγεια φερνει 10 στο WInds, αφηνω το Fireball 2d6 γιατι εχω Τ4 και γιατι το κλουβι στις 6 αδες/7αδες ειναι σαν να εχω φαει δ6+6 hits .10 hits, 7 w. Laskoulas speaking Razz. Πανικ οκ.
3 βολες στην τιγρη, 1 poison και ενα Hit. 5αρι, Νεκρη. Και ενα wound να περνουσε , δεν θα εκανα charge, αλλα θα τον αναγκαζα να απομακρυνει τα terradons απο το κυριως μερος του στρατου για να κανω το Advance.
14 βολες τα Chameleons, 3 poison, 2 W (εχω 4+ Save). To Βlaster το εβαλα μονο του, οπως ειπα, εχοντας κατα νου πως θα μαζεψει πολλα σκινκς κοντα του για να προχωρησω ελευθερα απο την αλλη πλευρα, οπου οντως ειχε μονο 1 μοναδα απεναντι σε Guts και Eaters. Hξερα πως θα φαω μια μοναδα Chameleons (84) και κατα μεγαλη πιθανοτητα και 1 μοναδα απλα Skinks (70) οποτε θα ημουν -16 ποντους. No big Deal δλδ και οτι ekane flee θα το περιμεναν να το φανε τα Gorgerακια μου οταν εκαναν Rally.
Γυρος μου, Charge στα Chams, ακομα 1 poison παμε στα 3.charge oι Bulls (flee τα Skinks και ολα πανε κατα το πλανο σωστα-ειπαμε να παιξουμε Warhammer Wink ).
Μαγεια περναει d6st4 στις Sallies τρωω μια. Αυτα. Βγαινει και ενα Gorger.
Eχουμε πλησιασει, εχουμε Scroll, εχουμε Hellheart και εχουμε και 2 τιγρεις ετοιμες να κανουν March ή να διωξουν ακομα πιο μακρια τα Skinks με charge. Oλα καλα δλδ. Shooting το 2ο Blaster. Misfire, 1, νεκρο, και με το ability σκοτωνει και τις 2 τιγρεις..............
Στο CC, ενας χαμαιλεοντας κανει Wound στο Ironblaster, το οποιο δεν το σωζω φυσικα και παω στα 4............
Η μαχη εχει χαθει.
Επομενο γυρο, 1 ακομα poison απο Skinks, δεν το σωζω ουτε αυτο. Πεθαινει το blaster, αφηνω ξανα το 2δ6 st4, 12 με 2 ζαρια μενουν 2 Ironguts και ο BSB (ναι ναι 8 4αρια μονο Razz). Στο STand and shoot στα SKroxs ακομα 3 Wounds (μου εχουν σπασει ηδη τα νευρα) . Μετα απο 2 γυρους (4 CC και ενω εχω ριξει και στα Rear το Gorger καταφερνουμε και τα τρωμε. Το Gorger reform. Charge στους Slann που ξαναμπηκαν στο range του Hellheart.
Kαποια στιγμη, το παιχνιδι σου δινει κατι. Και οι Saurus εχουν Ιν1
3 ΚΒ στο Slann να μαζεψουμε τη διαφορα δλδ, 3 ward saves o Slann.
ΑΠομακρυνω τον L4 ελεω Bane Head, σκαω και Hellheart μπας και.
Ακινδυνα miscast και οι 2 (1/3 κινδυνευει να φερει 1-4, αλλα...μπαααα), Eνας Ηλιος σε αποσταση 16 ιντσων απο τους Σλανν εξω απο τη μοναδα,
Misfire.
Και ενα "αχρειαστο" Charge σε Skroxs (τελευταιο γυρο ειχα την ευκαιρια να του κατεβασω -3 το LD χωρις Discard 6s, αλλα το εκοψε με λιγοτερα ζαρια), 8 σκινκs 4/5 τρωνε εναν Maneater χανω και 190 ποντους ακομα.
16-4 για τα LM.
Ισως να επρεπε να ειχα παιξει Full Αμυνα και απλα να καθομουν πισω τρωγοντας Σαλαμανδρες , Terradons και κανα Χαμαιλεοντα. Και να εριχνα και κανα MAW με 6 ζαρια για τα In test στους Saurus. Αλλα δεν μου αρεσει τετοιο στυλ παιχνιδιου. Την αλλη φορα ομως θα του σπασω τα @@. Χαχαχαχαχαχαχχαχαχαα.

End od first Day.
ΣΥμπερασματα:
Εγινε αυτο που ηξερα εξ αρχης. Οι maneaters πρεπει να ειναι 7αδα. Αλλιως χανουν σιγουρα ειτε τους μισους ειτε ολους τους ποντους τους. Σε στρατους οπως τα LM, το Runemaw δινει ασφαλεια στην μοναδα των Eaters και τους δινει πιθανοτητα να πιεσουν χωρις να φορτωσεις τη μια πλευρα. Την EMpire, αν παιξεις πρωτος, ειδικα με Runemaw, την εχεις! Με τους νανους, αν παιξεις πρωτος, εχεις Σοβαρες πιθανοτητες να τους εξαυλωσεις, ενω αν παιξεις 2ος πρεπει να κρυψεις τα Ironblasters σου για να του φας ενα machine.
Kαι φυσικα, να μην γκαντεμιασεις.

Στοπ για σημερα . Stop η γκρινια για το οτι δεν επιτραπηκε το Runemaw και Scroll
Αυριο η Day II και η ωρα του...
Ηellheart

Twisted Evil
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Laskoulas
Arch Spammer
Arch Spammer

Αριθμός μηνυμάτων : 15580
Τόπος : "The God of War hates those who hesitate."
Registration date : 27/08/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τhe Endless Mawwwwwwwwww!!!!!!!!!!!!!!!   Δευ 19 Δεκ 2011, 09:30

Ωραιο ριπορτ !

Χαρηκα περισοτερο που κατεβηκες ομως και θυμησε το τουρνουα κατι απο παλια , μαζι με τον Καβαλαρακη.
Μακαρι να σε βλεπουμε συχνοτερα και να παιζουμε και συχνοτερα σε παρα πολυ καλο επιπεδο.

Υ/Γ
Παρατηρηση 1 Razz
Στη μαχη με τους ναννους ,στην αρχη νομιζα οτι ειχες ρερολ τα παντα και ειπα αλαζει ολη η εκβαση , μετα μου λετε οτι εχεις ρερολ τα 1 , εκει τι να πω , ποσους ασσους εφερες , 10 ? 1 ?
δε πηρα αποφαση , σας ειπα παρτε μια κοινη που να ειναι φαιαρ οσο μπορει ωστε να μη δυσανασχετησει κανεις.
Και νομιζω εσυ ο ιδιος ειπες , σα φαιαρ , παμε το ξεχασα και ειπαμε στο πετσαρο να μη παρει τους ποντους του μπανερ σα καπτουρ ουτε του ΒΣΒ.
Ητανε δυσκολο σημειο , ηθελα να πω κατι για σενα υπερ ,οπως ειδες απο τις αντιδρασεις μου, αλλα απο την αλλη by the book και by the tournament οπως τονισανε και τα αλλα παιδια γυρο,ειχε δικιο ο Πετσαρος που ουρλιαζε Razz
H αποφαση που πηρατε ητανε η καλητερη Ιμο και προχωρησε το παιχνιδι.

Υ/Γ ΙΙ
Παρατηρηση 2 Razz
Το ατιμο εκεινο γκοτζερ ητανε με 3 γουντ ηθελε αλλο 1 για να ψοφησει, του ριχνω ,αντι για τσαρτζ @@ μου , 12 ποισον στο 4+ ητανε σορτ και δε φερνω οχι μονο κανενα 6ρι αλλα ουτε καν γουντ απο τα χιτ.
μετα πεφτει στο σλαν και πεζικο αλλα εκει μιλησε το ΚΟΡ(Λ)ΑΣΟΝ :p
Δικαια πραματα Razz

Γενικα ελπιζω να εμεινες χαρουμενος και με τα ογκρε και με το τουρνουα.
Αντε να σε δουμε και σε αλλα σε νεο χωρο Razz
xrisomiga
Arch Spammer
Arch Spammer

Αριθμός μηνυμάτων : 3097
Registration date : 19/03/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τhe Endless Mawwwwwwwwww!!!!!!!!!!!!!!!   Δευ 19 Δεκ 2011, 11:15

give reports !!!

and deployment details

na katalaboume kai tipota

laskoula report

eddy deploy details Smile
Shieldwolf
Spamlord
Spamlord

Αριθμός μηνυμάτων : 1216
Registration date : 07/03/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τhe Endless Mawwwwwwwwww!!!!!!!!!!!!!!!   Δευ 19 Δεκ 2011, 13:57

Laskoulas έγραψε:
Ωραιο ριπορτ !

Υ/Γ
Παρατηρηση 1 Razz
Στη μαχη με τους ναννους ,στην αρχη νομιζα οτι ειχες ρερολ τα παντα και ειπα αλαζει ολη η εκβαση , μετα μου λετε οτι εχεις ρερολ τα 1 , εκει τι να πω , ποσους ασσους εφερες , 10 ? 1 ?
δε πηρα αποφαση , σας ειπα παρτε μια κοινη που να ειναι φαιαρ οσο μπορει ωστε να μη δυσανασχετησει κανεις.

Βασικά εάν αναφέρεσαι στα κανόνια, rune of forging για τα re-roll είχε; 25 ποντάκια είναι, δεν είναι τζάμπα... πιστεύω όμως ότι αξίζει τα λεφτά του... δίνει re-roll either to hit or to bounce...
http://www.shieldwolfminiatures.com
Laskoulas
Arch Spammer
Arch Spammer

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τhe Endless Mawwwwwwwwww!!!!!!!!!!!!!!!   Δευ 19 Δεκ 2011, 14:24

Οχι μιλαμε για αλλο θεμα ...
Asarnil the Dragonlord
Arch Spammer
Arch Spammer

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τhe Endless Mawwwwwwwwww!!!!!!!!!!!!!!!   Δευ 19 Δεκ 2011, 16:30

Day II
Μετα από εναν 11ωρο ύπνο το βραδυ του Σαββατου, ξυπναω φυσιολογικη ωρα (κατα τις 9 παρά δλδ) και κανω ενα γρηγορο απολογισμο της προηγουμενης ημερας. Μικρολαθακια στο στησιμο (πχ αν θυμομουν πως στο misfire 1 του Blaster στις d6" τρωνε ολοι 2d6 st5 θα ειχα βαλει αλλιως τις τιγρεις, να μην ξεχναω τα items μου, να επενδυω στα spell του Death- αφού το Greedy Fist δεν το χρησιμοποιησα σωστα την πρωτη ημερα απεναντι στα LM ).

4ος γύρος
Το "μαντρόσκυλο" της Πεύκης, που κλασσικα "τρεχει" με τρελλούς μέσους όρους (16 pts/game παρότι εχασε 12-8 από το Τραινο των Black Knights του Spree7) στέκεται απέναντι στα Ogres. Παίρνει και Dwellers Bellow. Αλλα μπορω να στησω οπως θέλω γιατι παιζω σίγουρα πρώτος.
Βαζω τα 2 Ironblasters μπροστα, σαν IS-2 στη μεση για το ld (στη μεση του τερραιν υπαρχει ενα Impassable) oι Maneaters.
Kρυβει τον general στον πηγασο πισω απο ενα βουνο βαζοντας μπροστα μια Men at Arms για να κρυφτει απο τα Ironblaster (L3 vs L3).
Vanguard οι Πηγασοι του.
Προχωρανε οι Maneaters, ολα τα αλλα υπομονετικα πισω , τα diverters πισω (να μην τους κοβουν οι πηγασοι με πιθανο March τα δικα τους march αφου τα Tusks εχουν Ld3 unmodified).
Τα Iron blaster ....ανεβαινουν στον λοφο. Κοιταζουν απο Level 5 τον Λορδο.
Στην μαγεια, ο L4 τρωει εναν champ πηγασων με το 0 του Death. Φερνει ενα Irres στο caress of Laniph. Δεν τρωω τη μαγισσα (....) αλλα την στελνω στο Level 0 εξαφανιζοντας το Dwellers. Δυστυχως ριχνω 10 στο Table και φυσικα...χανω 3 Levels μαγειας. Πολυ καλη αρχη δλδ...και απο Caress,signature, Purple Sun και Fate of Bjuna, απομενει μονο το τελευταιο (12" range. Sad )
Ο Belly με τα 4 ζαρια που απομενουν προσπαθει να φαει το scroll και...φερνει και αυτος Irres Flaming Cage. Τρωει ενα Wound και 1 ιπποτη. Αυτα.
Shooting τα IS-2. Το πρωτο καθαριζει τον....απροσεκτο Λορδο. Το 2o φερνει misfire δεν βαραει τον επομενο γυρο.
Πλησιαζει ο Bret με πηγασους και lance με τον 2ο Λορδο τα Ironguts. Και οι Realm πανε στην αλλη πλευρα προσεκτικα για να μην φανε και charges.Οι μεσαιοι δεν διακινδυνευουν το Cage. To ενα trebuchet αστοχει , το αλλο κανει 2 wounds στο ενα IS-2.
Γυρος μου νουμερο 2.
Με τα Charges διωχνουμε τα diverters (Πηγασους και Men at Arms)
Ο butcher με την Καρδια της Κολασεως κανει ενα march. Kαι φτανει στις 10 ιντσες απο τις 2 μαγισσες μες στις Lances.
Eρχεται ο Laskoulas στο τραπεζι. Ρωταει ο Zildamon: " Που τον πας μονο του εκει;". Laskoulas " Χοχοχο. Ερχεται το Hellheart! Στο ειπα και στον 1ο γυρο".
Ζilda " Δεν το ηξερα πως το εχεις" . Laskoulas " Στο ειπα και εγω ρε στον προηγουμενο γυρο. Φουουουτσα τωρα! ". Zilda " ε θα της ειχα κινησει τοτε".
Α ρε Ζιλντα, τι να σε κανω; Αν δεν εκτιμουσα το πολυ καλο movement σου και τα προσεκτικα και μετρημενα charge που κανεις (κοινως αν σε συναντουσα αντιπαλο σε ETC) δεν θα στο αφηνα. Γιατι στο 2+ εχανες πανηγυρικα το game. "Aντε κουνα τις μαγισσες".
Εδω θελω μια διευκρινιση απο οποιον ξερει να μου απαντησει 100%.
Οταν ενας χαρακτηρας ΜΠΕΙ σε μια Μοναδα με Cage τρωει η μοναδα Cage?
Αν ενας χαρακτηρας βγει ΜΟΝΟΣ απο μια μοναδα με Cage, ποιος τρωει το Cage? Ο χαρακτηρας ή η μοναδα?
Σε καθε περιπτωση...δεν εφαγε cage (το ξεχασα).
Απο εκει και περα και με το ενα Gorger να κοιταει απο τη μια ιντσα πλεον το ενα trebuchet (και το αλλο) να μην εχει βγει, ριχνω το IS-2 σε μια μαγισσα που εχει βγει εξω, και φερνει το ward. Μαγεια τιποτα ιδιαιτερο και αυτα.
Το ποσο σημαντικο ειναι να ξερω που θα ειναι οι μαγισσες αν ειχαν βγει απο τον προηγουμενο γυρο, εξω απο τα Lances θα αλλαζε πολυ τη μαχη. Γιατι (α) στο 3+ βγαινουν τα Gorgers. Και τα Gorgers θα κυνηγαγαν τις μαγισσες και οχι τα Treb. Kλπ κλπ κλπ *
Απο εκει και περα, εγινε πολεμος φθορας. Τα trebuchet εφεραν ακομα 2 Hit και εφαγαν το Blaster (οπως λεει και ο Spree7 "αν τα treb εχουν τετοια Hit 3/4 οι Dwarfs πρεπει να ριχνουν απευθειας to Wound Wink ).
O Ζιλντα πονηρα απομονωσε τους Ironguts με Πηγασους και Lance με Stubborn Lord. Oι πηγασοι δεν εχασαν ουτε ενα ld check σε ολο το game. Toυ εστησα μια φανταστικη παγιδα για να τσιμπησει να ερθει με τα Realms και μετα απλα να πεθανει απο CC και Resolution. Το συζητησαμε και τον επεισα να μην το κανει.
Απομακρυνε τους realms απο το Gorger που καιροφυλακτουσε για να τον κολλησει και να ερθουν οι Maneaters με τα Bulls. Tην 2η Lance την αναγκασε να κανει flee το αλλο gorger.
Στο γυρο του οι Πηγασοι πηγαν να "κρυψουν" τους Realms.
Το Ironblaster ψοφησε , κατι gnoblars το ιδιο. Κλπ.
Γυρος μου. CHarge ενα Tusk στα Rear των πηγασων. ΗOld.
Charge και μια Gnoblars 10αδα στα Front. Flee. Φευγει σταματαει 1" απο Impassable.
Charge oi Eaters στα Flank των Realms.
" Δεν μπορεις! "
Απ.: "?" " Γιατι δεν μπορω?"
Ζιλντα" Γιατι δηλωσες τα αλλα πρωτα."
Ερχεται ο Blackie και ο Las, του λενε πως μπορω κανονικα.
" Ε τοτε δεν κανω flee, δεν το ηξερα".
Με αυτα και με αυτα καποια στιγμη ο Lord παιρνει τη μοναδα των Ironguts και οντας 12" απο το Gorger και ενω περιμενα να παρω τους ποντους μου πισω με το Bjuna fΦερνει overrun 12....
Τελευταιο γυρο, oι realms που κανονικα δεν θα επρεπε να υπηρχαν δηλωνουν charge στους Bulls και κανω flee (χανω 124 απο εκει). Κανει charge σε ενα πονηρα στημενο tusk με τη lance, και του λεω στο magic phase ...
HELLHEART!
Το ακυρωνει και απομακρυνει τη μαγισσα.
Τελικο score 10-10 με 101 ποντους υπερ μου.
ΥΓ
Ζίλντα, ΑΠΑΙΤΩ να εισαι 100% συγκεντρωμενος στις μαχες σου! Αν παιζαμε 2 χρονια πριν, δεν θα ειχα αφησει τιποτα απο ολα αυτα (ask Xereus) και με την ψυχολογικη πιεση θα σε εξαναγκαζα σε συνεχομενα λαθη. Ετοιμασου για live μαχες για να πιασεις το 100% της Ψυχολογιας απεναντι σε "ψυχρους" αντιπαλους γιατι το πολυ πολυ καλο gaming σου παει χαμενο αν σε "παρει απο κατω" ενας σκληρος παικτης,

5η μαχη
Παιζω απεναντι σε Χαοτικια. Ο Μηνας ερχεται σαν τραινο μετα απο δυο 20-0 (το ενα απο αυτα δεν καταλαβα πως, αφου καποια στιγμη περασα απο το τραπεζι που επαιζε με IronMan και ειχε 2 μοναδες και ο Δαιμονας δεν ειχε χασει τιποτα...Βεβαια μετα ακουγα τον Ironman να τα εχει παρει για τα απειρα saves στα 6αρια ward σε ΚΒ ston Lord του Minas).
Στηνεται μαζεμενος σε μια γωνια και ετοιμαζεται να ερθει,
ξερω πως εχει Frenzy και Gateway και απλα αφηνω μακρια τους χαρακτηρες στο ItP unit και τους Diverters πισω και πλαγια.
Tιποτα στον γυρο του, περα απο κανα 2 wounds στα Bulls.
Γυρος μου.
Προχωραω προσεκτικα, περναω ενα cage στους Khorne Warriors.To ενα Blaster κανει 4 w στο Hellcannon, το αλλο τρωει ενα crew του.
Γυρος του, κοβω το gateway με scroll. Μisfire το Hellcannon. Ευτυχως φερνει 5. Προχωραει ο "θρασυτατος" τους Khorne. Ξυπναει ο Laskoulas μεσα μου, του σκοτωνω ακομα 8 Very Happy.
Γυρος μου:
O Βutcher της κολασεως παει στο θανατο του. Tα 2 Gorger πεφτουν Flank και Rear σε ενα Shrine.Οι αλλοι Ogres περιμενουν καρτερικα και οι Diverters τρεχουν προς τα Frenzy units.
Δεν σπαω το Shrine παροτι εχασε για 3. Εμεινε με reroll στο 6.
Γυρος του,
Κανει charge με το αλλο shrine στο gorger. Με ενα chariot στον butcher. Δεν κανει και με τους Khorne που ειχαν απομεινει 7 απο ενα ακομα Cage μπας και μεινει κανενας ζωντανος. Charge με το αλλο chariot σε ενα Tusk για να πεσει στον Butcher με Overrun.
HOLD λεμε!
Μαγεια του.
Hellheart.
Ξεκιναμε:
Αυτος που δεν εχει το Puppet φερνει 1,1 (γκαντεμιασε). Με puppet το παει στο 4.
St 10 σε warriors (ευτυχως τον ειχε ακρη) πεθαινουν 8 , πεθαινει και ο μαγος (παει το pandemonium). Ο αλλος απλα τρωει 1 w. Tα chariot τρωνε τον Butcher, το ενα εχει κανει ηδη ομως το overrun του μα συνεπεια το αλλο που ειχε 2 w απο το Ironblaster να ερθει μπροστα στο IS-2. Και...
Γυρος μου.
To Βlaster Τρωει το πληγωμενο chariot. Ο L4 τρωει τον Puppet και μετα περναει laniph στον Lord. Τον τρωει κι αυτον (ειχε απλα 2+ rerollable AS και 6+ Ward, γιατι με τα 2 shrines και το favour επενδυει στα rolls τους για να παει στο 3+). Η 6αδα ironguts πλησιαζει τους 7 Khorne warriors, o Firebelly τρωει 5-6 ακομα Warriors με το Breath. Αυτα...
Γυρος του,
Κανει charge με τους 7 Warriors του Khorne στα Guts. Μαγεια δεν εχει, shooting δεν εχει, τα shrines του χανουν την μαχη για 1 αλλα μενουν και τα 2. Οι Warriors τρωνε 2 βασεις και πεθαινουν απο τα Stomps και τα 13 Att st6.
Θελει να κανει concede, αλλα μου λεει "οχι μωρε ας παιξουμε, δεν βαριεσαι" και καλα κανει.
Στους επομενους 2 γυρους, πηρε
90+90+150+170+25+170+ 152 ποντους και παροτι πηρα τελικα την 2η warriors και BSB, τελειωσαμε 17-3 υπερ μου.

6η Μαχη
Απεναντι σε VC train of pain.
Ξερω πως δεν εχω magical weapons ( ενα warrior bane εστω αντι για το Ironcurse Icon που δεν χρησιμοποιησα ποτε , ας πουμε Wink ).
Στηνω προσεχτικα για να μην την πατησω απο Wind και Macabre combo και κολλησουν τα diverters με τα low Lds. Koιταζω που βαζει τα Knights (στη μεση-btw δεν συμφωνω σε αυτο το στησιμο, αφου θα ηταν καλυτερο να ειναι 12 απο μια γωνισ για να καλυψει την αποσταση διωχνοντας τους Diverters μου. Anyway. Με βολεψε το στησιμο του. Πηγα τερμα μακρια τους eaters και εβαλα αρχικα σαν μπλοκι (πισω πισω ομως) τα Ironguts με τα Flaming Attacks γυρω τους 3 diverters εχοντας υπ οψιν μου και τα 2 Gorger που θα του στερησουν επιπλεον charge με Μacabre. Kαι ΑΝ εφτανε καποια στιγμη θα εκανα Conga τα Μaneaters και θα εχανα γυρο παρα γυρο 1 μοντελο των 150 ποντων με Challenges και τον champ ριχνοντας stubborn στο 9 με reroll σε περιπτωση που ολα θα πηγαιναν εντελως στραβα. Τη μια μοναδα Ogres την εβαλα στο AR flank μου μαζι με 1 Sabretusk για να σταματησω το Vargulf και να απειλησω καποια στιγμη τη μοναδα με τον Shadow Mage. Και ξεκιναμε!
Παιζει πρωτος προχωραει εμπρος, φερνει 1,2 μαγεια κανει macabre στους Κnights με 2 ζαρια, το αφηνω και προχωραει ακομα 8. Αυτα.
Ειναι πλεον σε Charge Range με τους Ironguts ( στο 6+). Σκεφτομαι το ρισκο να κανω charge (αφου δεν σηκωσε Potion of Strength) γιατι εχω Charge,Banner, Flaming Impacts που με λιγη τυχη θα ηταν 5d3 st4.Oχι για να φαω τον λορδο. Για τον BSB πηγαινα.Θα εριχνα 7 Αtt, 4αρι/3αρι και σωζει στο 5αρι. Στατιστικα τρωω 1-2 απο τον Vampire του, 3-5 απο τον Λορδο του,0-1 απο BSB και 3-4 απο Κnights. Iσως και μια 1 απο αλογα.Αν ημουν τυχερος θα εχανα δλδ 2 βασεις.
Αν εχανα 3 θα χτυπουσα BSB για να παρω "πισω" τους 328 ποντους που θα εχανα. Aλλιως, αν εχανα 2 βασεις, θα εριχνα 16 att 4αρι 2πλο στα Knights και σωζει απλα 5+. θα εκανα 4-5 w. Κανενας δεν θα ειχε rank. O ΒSB θα ακυρωνε το Charhe μου Και θα εχανα για 1 ή 2. Δλδ στο 7 ή 8 με reroll. Στο γυρο του θα του εσκαγα και Hellheart και χωρις μαγεια και με τα Miscast πολυ πιθανο να τουεξαφανιζα τη μοναδα (μονο) και φυσικα να εχανα και τη δικη μου.
Χμμμμ....
Nope. Παμε καπως πιο safe. Του εχω αφησει το Macabre για να ερθει σε τετοιο μερος που τα Ironblaster να βλεπουν Flank τη μοναδα το ενα , ενω το αλλο οχι. Στελνω το Tusk στους Κnights αλλα ενω κανω το Reform με τα gnoblars το μετανοιωνω και απλα τα παω πιο πισω γιατι εχω αποφασισει να χασω τους 303 ποντους με Flee για να ριξω 4 κανονιες (3 στα Flank) και 2 γυρους Μαγειας προκειμενου να του ακυρωσω την μαγεια με το Greedy Fist (για να χασει το Macabre) και να σκασει και το hellheart για να κυρωσει ενα magic Phase και οτι καλο προκυψει...με το καλο!
Μαγεια δεν κανει τιποτα. Και στο shooting το πρωτο IS-2 πετυχαινει λορδο μονο. Χανει το LoS, αλλα φερνω 1 στο to wound (δικαιο). Το αλλο πετυχαινει 5 ιπποτες , φερνω 2 ασσους και σωζει και 2, ενας νεκρος Ιπποτης. Οχι τοσος καλος 1ος γυρος.
Γυρος 2 του VC
Κανει charge με τα Ghouls στο Tusk μπροστα στους Κnights, κανω Hold. Πολυ καλα σκεπτομενος, κανει reform και προχωραει προς τα Guts. Vargulf εμπρος, Bats να κρυβουν charge στους Eaters και τα αλλα στους Bulls στα Flank του ενος Horde Ghouls.
Παλι γκαντεμιαζει στη μαγεια και φερνει 1,2. Παει για Macabre κανω Scroll και κραταει το 1 ζαρι. Γυρος μου. Charge o Βelly στα Bats Μπροστα στους Eaters, τα Bulls στα αλλα. Βγαινει ο ενας Gorger παει εμπρος στα Knights, τα gnoblars πανε και κλεινουν ενα πιθανο reform (αν περασουν terror στο 5 βεβαια απο το Varghulf) τα αλλα 2 tusk παιρνουν θεση για να κανουν divert επομενο γυρο oι Ironguts reform, o Βutcher κανει march και ειναι λιγοτερο απο 10" απο τους 2 vamps , οι Eaters ρεφορμ και τα IS-2 ναβλεπουν Flank τους ιπποτες.
Με μαγεια , κανω τυχερα 2 wounds στον Lord (το αφησε να περασει) , δεν ριχνω το attribute του Death. Το caress Το κοβει με Scroll. Το πρωτο Ironblaster τρωει 2 ιπποτες , το αλλο κανει miscast 1 (αλλα πλεον ξερω και εχω τα units μου των πεζικων εξω απο τις 6" και το αλλο Ironblast στις 5 και κατι (να με πετυχω μονο με 6 δλδ) τα Bats του Belly μενουν 1, τα αλλα εξαφανιζονται απο Ogres και κανω Overrun (εχω Flank τη μοναδα με τον Shadow Vampire). Οι Knights κανουν Charge στο Gorger (no reforms αυτη τη φορα λογω Gorger) τα Gnoblars χανουν το terror (φυσιολογικα) και πεφτουν ολοι στο Gorger και τα Ghouls στον Ηρωϊκο Butcher. Ηοld ,παμε για μαγεια, φερνει 7 και 8 με Periapt.
Ηellheart, 2x5=10".
Μiscasts
Ο Lord φερνει 9 χανει AS και Ward και πεθαινει. O Αλλος Vamp το σωζει, αλλα στο δικο του miscast γινεται Zombie.O shadow τρωει και αυτος ενα wound απο το 9. Χανει και 8 ζαρια μαγειας. Game, set and Match......
Απο εκει και περα με τυπικες διαδικασιες τα Ogres τρωνε τη μοναδα του Shadowmage (Φλανκ/charge/new uphill/impacts στ5 και 22 Αtt st4 ειναι αρκετες για να καθαρισουν λιγοτερο απο 20 Ghouls στο resolution. Kακως δεν κανω Overrun αλλα reform (ειχα την αισθηση πως θα το εδινε 20-0). Ο Hρωικος Butcher χανει για 4 και μενει στο 5 με ρερολλ ερχονται και οι Maneaters με ολα τα καλα τους και απομενει 1 ghoul(crumble και τερμα).Oι ιπποτες χωρις Heal εχουν απομεινει πλεον 5, το 2ο Gorger δεν μπαινει στον γυρο μου (και ξεχναω να το ξαναριξω...και δινω τους ποντους του φυσικα σαν fair play). Ο Spree παιζει κανοντας οτι μπορει βαζοντας (μετα απο overrun των Knights σε εναν diverter εξω απο το τραπεζι) τον 2+ ward Ηρωα μονο του μπροστα στα Guts και οι 4+BSB πανε προς τα Eaters. Παω να τον φαω με Death και δεν τα καταφερνω (6-4 ζαρια και +4 απο μενα) To παλευει μεχρι τελευται στιγμη, χανει τελικα ολους τους Knights με διαδοχικα charge απο eaters.BSB και firebelly. Αλλα...οι noobs οι Ironguts σπανε στο 8 με reroll και χανω 328 ποντους. Στερωντας μου το massacre.
Τελικο αποτελεσμα 18-2 για τα Ogres.

Τελικα συμπερασματα:
-Η λιστα ξεκιναει και τελειωνει απο τα 2 IS-2 και τα 2 Gorgers.
-Το Hellheart ειναι (εκτος και αν εισαι τραγικα ατυχος) Υπεραντικειμενο σε καποια matchups!!! Αλλα το Runemaw ειναι πολυτιμο σε καποια αλλα.
Αν παιζουν και τα 2 μαζι στο ETC δεν χρειαζεται scroll.
-O Firebelly δινει ποικιλια στα Lores αλλα ο 7ος Μaneater ειναι ΠΟΛΥΤΙΜΟΣ για μαχες απεναντι σε Empire/Dwarfs/LM/TKs.
-O Slaughtermaster πρεπει να παρει το Earthing Rod.
-Tα Ogres ειναι στρατος που θα παιξει πολυ φετος στο ETC.

Πηραν μερος σε ενα δυσκολο τουρνουα, αντιμετωπιζοντας διαφορετικους στρατους (σαν να μην ειχα pairing δλδ) και παιζοντας στην φιλοσοφια του ETC (με στοχο το scoring και οχι τη νικη), μαζεψα 73 ποντους που θα μπορουσαν να ειναι και παραπανω. Παρακατω, δεν το βλεπω πιθανο.
Ευχαριστω ολους τους αντιπαλους μου για τις καλες και φιλικες μαχες που παιξαμε, χωρις προστριβες και γκρινιες. Ειπαμε, καποτε σου παιρνει και καποτε σου δινει το παιχνιδι.
Αντε στο επομενο τωρα, στο νεο μαγαζι, να ερθουν οσοι περισσοτεροι!!! Ελατε βρε νουμπια! Δεν δαγκωνουμε!!!
king
Laskoulas
Arch Spammer
Arch Spammer

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τhe Endless Mawwwwwwwwww!!!!!!!!!!!!!!!   Δευ 19 Δεκ 2011, 16:44

Χελχαρτ οντως πονος !
μα θυμαμαι οτι μου λες , παει η μαγισα εγινε ζομπι και λεω ζιλντα με το χελχαρτ ε ?
και λεει ο εντυ οχι με μισκαστ.
αρα επρεπε αφου ειστε και οπεν λιστ να ψυλιαστει ο ζιλντα, βεβαια ολοι την πατανε , ειναι ενα αγνωστο αντικειμενο , νεου στρατου και το ξεχνανε ,αφου ειδες και εγω μολις εφαγα τα κανονια εβγαλα τους σλαν απο το πεζικο και τελευταιο γυρο που ησουνα μακρια εβαλα τον κοκκινο μεσα και εφαγε μισκαστ -.- , αν δε το εχεις συνηθισει σε μπερδευει.

Τα κανονια τι να λαμε , πραγματικα τανκς με κινηση λεβελ 3 και τρελο κανονιοβολισμο, αν δε φερουνε μισφαιρ στο πρωτο μπαουνς μετα δεν εχεις ελπιδα να γλυτωσεις.

Τον φαιρμπελι κρατατον , το μπρεθ ειναι πολυ σημαντικο απεναντι σε χορντ αρμιες και σε αρμιες με χαμηλο Το , ακομα και vs deamons (letters , deamonetes)

Μου αρεσε η λιστα , εχει ποικιλια , και οπως στο ειχα πει το καλητερο βιβλιο της 8ης (απο τα νεα βιβλια φυσικα) σε πνιγει και αν σε παρει απο κατω σε ποδοπατανε.

Ενω στην αρχη ειμουνα και εγω αρνητικος για τα ογκρε , νομιζω οτι εχουνε πολλες επιλογες και οτι θα τα βρουμε μπροστα μας.
σημαινει (οτι εκτος απο καργα εμπαιρ και δαιμονες θα παιζω απεναντι και σε αυτα Razz)
ΓΚΙΦ ΜΑΧΕΣ !!!

Και οπως λεει και ο γιατρος , μουβ γιορ αρσ και κατεβειτε στο επομενο !

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Laskoulas στις Δευ 19 Δεκ 2011, 16:59, 1 φορά
Asarnil the Dragonlord
Arch Spammer
Arch Spammer

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τhe Endless Mawwwwwwwwww!!!!!!!!!!!!!!!   Δευ 19 Δεκ 2011, 16:55

Και τα Gorgers ειναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ομως!
Laskoulas
Arch Spammer
Arch Spammer

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τhe Endless Mawwwwwwwwww!!!!!!!!!!!!!!!   Δευ 19 Δεκ 2011, 17:00

Ω ναι, το5 ανμπρεκαμπλ 5ατακς ΚΒ
λολ μονο καφε δε κανουνε Razz
Tzortz
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 12004
Τόπος : Νικαια
Currently Playing : Sylvaneth - Stormcast - AoS in general

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τhe Endless Mawwwwwwwwww!!!!!!!!!!!!!!!   Δευ 19 Δεκ 2011, 18:58

Παλι καλα που ειναι ο Εντυ και "βλεπουμε" και κανεναν αλλο στρατο..... και 'σεις ... ολο του γκρινιαζετε! :Ρ

Δεν εχουμε και scroll ... που πατε!!! :Ρ

Nepenthe
Arch Spammer
Arch Spammer

Αριθμός μηνυμάτων : 3332
Currently Playing : Vampire Counts
Registration date : 24/10/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τhe Endless Mawwwwwwwwww!!!!!!!!!!!!!!!   Δευ 19 Δεκ 2011, 20:42

Laskoulas έγραψε:
Ω ναι, το5 ανμπρεκαμπλ 5ατακς ΚΒ
λολ μονο καφε δε κανουνε Razz

Για ξανακοίτα τα errata Razz
http://taxaftixreiazontai.wordpress.com
medas
Spamlord
Spamlord

Αριθμός μηνυμάτων : 1293
Τόπος : Portsmouth, Gunwharf Quays
Currently Playing : -
Registration date : 24/09/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τhe Endless Mawwwwwwwwww!!!!!!!!!!!!!!!   Δευ 19 Δεκ 2011, 20:45

Όχι μόνο καλό αλλά και διδακτικό.
Γράψε το πρώτο βιβλίο για Warhammer. Τη πρώτη μάχη την παρακολούθησα ... μετά οικογενειακές υποχρεώσεις.
Μετά το θέαμα θρίλερ/πορνό μεταξύ Spree & Μάκη (το έργο νομίζω λεγόταν 'Θέλω να σε νοιώσω όλο ανάμεσα στα κόκκαλά μου') πήγα στο OK vs DW.
Όσο έβλεπα τη μάχη με τον Petsaro νόμιζα ότι ο Edi θα κερδίσει 20-0, σε 2 γύρους με τεράστια LD και χωρίς BSB 2 μονάδες του είχαν πάρει το δρόμο του γυρισμού, μετά το άφησα και πήγα στον Ironman (όπου με έδιωξε μετά τα 4 wounds που έφαγε ο Bloodthirster από 10 skin - ο αγενέστατος).
Όταν γύρισα σε 1 γύρο ήδα τον Edi απλά να δυαλύεται ... σαν από λάθος κάποιος να σήμανε γενική υποχώρηση...
http://it.wikipedia.org/wiki/Manolesso
h34dnotf0und
Arch Spammer
Arch Spammer

Αριθμός μηνυμάτων : 2002
Registration date : 06/10/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τhe Endless Mawwwwwwwwww!!!!!!!!!!!!!!!   Δευ 19 Δεκ 2011, 21:42

Πολύ όμορφο report, Έντι!

Ερώτησεις!

1. Πώς σου φάνηκε το Death/Fist combo τώρα που το δοκίμασες σε περιβάλλον ανταγωνιστικού τουρνουά; Έγω μια μάχη έχω παίξει με αυτό, σε θεωρητικά καλό match up (ΗΕ Light Council του Sieg) και μπορώ να πω ότι μου άρεσε, αλλά δεν τρελάθηκα κιόλας.

2. Τι θα διάλεγες μεταξύ 2 ΙΒs και ενός IB και 2 Gorgers;
http://www.demonicpigeon.com
Asarnil the Dragonlord
Arch Spammer
Arch Spammer

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τhe Endless Mawwwwwwwwww!!!!!!!!!!!!!!!   Δευ 19 Δεκ 2011, 22:07

Eιναι καλο combo. ΑΝ λεμε, ΑΝ το ETC απαγορεψει τον 2ο 4ου μαγο , θεωρω πως ειναι must! Αλλα δεν ειναι και θανατηφορο. 60-40 ειμαι υπερ του atm.

Παράθεση :
2. Τι θα διάλεγες μεταξύ 2 ΙΒs και ενός IB και 2 Gorgers;

Πολυ δυσκολη επιλογη. Η πιο δυσκολη ισως. Σε ατομικα τουρνουα μαλλον το 1ο. Σε Ομαδικα μαλλον το 2ο. Αν και...
βρες ποντους να μπουν και τα 2 μεσα! Very Happy
h34dnotf0und
Arch Spammer
Arch Spammer

Αριθμός μηνυμάτων : 2002
Registration date : 06/10/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τhe Endless Mawwwwwwwwww!!!!!!!!!!!!!!!   Δευ 19 Δεκ 2011, 23:07

Παράθεση :
Πολυ δυσκολη επιλογη. Η πιο δυσκολη ισως. Σε ατομικα τουρνουα μαλλον το 1ο. Σε Ομαδικα μαλλον το 2ο. Αν και...
βρες ποντους να μπουν και τα 2 μεσα!

Πολύ φοβάμαι ότι θα μας κόψουν το 2ο κανόνι και θα με βγάλουν από το δίλημμα χαχα!
http://www.demonicpigeon.com
Asarnil the Dragonlord
Arch Spammer
Arch Spammer

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τhe Endless Mawwwwwwwwww!!!!!!!!!!!!!!!   Δευ 19 Δεκ 2011, 23:15

Φανταζομαι πως θα ειναι απο τα πρωτα μεληματα του Mohhy στην AR... Evil or Very Mad santa
Khar Vader
Arch Spammer
Arch Spammer

Αριθμός μηνυμάτων : 10443
Currently Playing : DICE :P
Registration date : 28/08/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τhe Endless Mawwwwwwwwww!!!!!!!!!!!!!!!   Τετ 21 Δεκ 2011, 14:22

Δεν το βλέπω για AR... Razz
letsaros86
Spamlord
Spamlord

Αριθμός μηνυμάτων : 1064
Registration date : 18/07/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τhe Endless Mawwwwwwwwww!!!!!!!!!!!!!!!   Πεμ 22 Δεκ 2011, 06:49

medas έγραψε:
Όσο έβλεπα τη μάχη με τον Petsaro νόμιζα ότι ο Edi θα κερδίσει 20-0, σε 2 γύρους με τεράστια LD και χωρίς BSB 2 μονάδες του είχαν πάρει το δρόμο του γυρισμού,

ευτυχως γιατι μολις εφυγες γυρισε το ζαρι μου Razz (οσο ησουν εκει εριξα 6 Leadership και εχασα τα 5)

medas έγραψε:
μετά το άφησα και πήγα στον Ironman (όπου με έδιωξε μετά τα 4 wounds που έφαγε ο Bloodthirster από 10 skin - ο αγενέστατος).

τυχαιο? δεν νομιζω.. αφου εισαι κινητη γκαντεμια... Razz

medas έγραψε:
Όταν γύρισα σε 1 γύρο ήδα τον Edi απλά να δυαλύεται ... σαν από λάθος κάποιος να σήμανε γενική υποχώρηση...

εδω τι να πω??

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: ποτε και για κανενα λογο μην αφηνεττε τον Μανωλεσσο να καθετε πανω απο το τραπεζι σας οταν παιζετε μαχη... θα βρεξει πιανα..... Razz
iron man
Arch Spammer
Arch Spammer

Αριθμός μηνυμάτων : 5311
Τόπος : Πειραιας-Νικαια
Currently Playing : WHFB
Registration date : 31/08/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τhe Endless Mawwwwwwwwww!!!!!!!!!!!!!!!   Πεμ 22 Δεκ 2011, 12:20

letsaros86 έγραψε:
medas έγραψε:
Όσο έβλεπα τη μάχη με τον Petsaro νόμιζα ότι ο Edi θα κερδίσει 20-0, σε 2 γύρους με τεράστια LD και χωρίς BSB 2 μονάδες του είχαν πάρει το δρόμο του γυρισμού,

ευτυχως γιατι μολις εφυγες γυρισε το ζαρι μου Razz (οσο ησουν εκει εριξα 6 Leadership και εχασα τα 5)

medas έγραψε:
μετά το άφησα και πήγα στον Ironman (όπου με έδιωξε μετά τα 4 wounds που έφαγε ο Bloodthirster από 10 skin - ο αγενέστατος).

τυχαιο? δεν νομιζω.. αφου εισαι κινητη γκαντεμια... Razz

medas έγραψε:

εδω τι να πω??

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: ποτε και για κανενα λογο μην αφηνεττε τον Μανωλεσσο να καθετε πανω απο το τραπεζι σας οταν παιζετε μαχη... θα βρεξει πιανα..... Razz

lol! lol!

Υ.Γ μανωλη δεν ειμουν πολυ αγενεστατος (αν ειμουν συγνωμη) απλα πληρωσες εσυ την νυφη και ηταν ακριβη 650ποντους Razz Razz Razz

Ο ΓΑΤΟΠΑΡΔΟΣ ΜΑΡΣΑΡΕΕΕΕΕ

我住我打

"quod me non necat fortiorem facit me"
Tzortz
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τhe Endless Mawwwwwwwwww!!!!!!!!!!!!!!!   Πεμ 22 Δεκ 2011, 13:12

In Medas we trust.

Razz

medas
Spamlord
Spamlord

Αριθμός μηνυμάτων : 1293
Τόπος : Portsmouth, Gunwharf Quays
Currently Playing : -
Registration date : 24/09/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τhe Endless Mawwwwwwwwww!!!!!!!!!!!!!!!   Πεμ 22 Δεκ 2011, 13:58

Και στον Μάκη είχα πάει δίπλα κι έχασε 20-0 αλλά δεν είπε τίποτα το παλικάρι - ανεδέστατοι...
http://it.wikipedia.org/wiki/Manolesso
Tzortz
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τhe Endless Mawwwwwwwwww!!!!!!!!!!!!!!!   Πεμ 22 Δεκ 2011, 14:03

Μπραβο Μανωλη μου , ετσι ετσι , να μην χαλαει το σερι :ΡΡΡ

Τhe Endless Mawwwwwwwwww!!!!!!!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek Wargaming Forum :: Warhammer Fantasy :: WHFB Battle Challenges and Reports-
Μετάβαση σε: